اقدامات شبکه های اجتماعی در متاورس

اقدامات شبکه های اجتماعی در متاورس
عمومی

متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران تجربیات خود را به اشتراک می گذارند و در فضا های شبیه سازی شده، با یکدیگر تعامل دارند. شرکت ها با هدف جذب و تعامل با کاربران جوان، در متاورس سرمایه گذاری می کنند. رسانه های اجتماعی در دو دهه گذشته به یک موضوع قدرتمند تبدیل شده اند. رسانه های اجتماعی به کاربران خود اجازه می دهند تا به صورت مجازی با دیگران تعامل داشته باشند و علایق خود را به اشتراک بگذارند. این ویژگی به پلتفرم های محبوب مانند اینستاگرام و فیس بوک، اجازه می دهد تا میلیارد ها کاربر را جذب کنند و مرز های بین اشتراک گذاری ویدیو، وبلاگ نویسی، پیام رسانی و انجمن های آنلاین را کمرنگ کنند. اما شبکه های اجتمای و متاورس چه اقداماتی را در این راستا انجام خواهند داد؟ و آیا اینستاگرام و فیس بوک قابلیت های خود را ارتقا خواهند داد؟!


جدید ترین اقدامات شبکه های اجتماعی در متاورس

جدید ترین اقدامات شبکه های اجتماعی در متاورس
جدید ترین اقدامات شبکه های اجتماعی در متاورس

متاورس یک رسانه اجتماعی با قابلیت تجربه واقعیت های زندگی به صورت آنلاین است، که به کاربران اجازه می دهد فعالیت های جدیدی را در دنیای کاملا دیجیتال انجام دهند. اگرچه مفهوم متاورس جدید نیست، اما محبوبیت آن در سال های اخیر افزایش یافته است. متاورس در مقایسه با پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر و سایر شرکت های برجسته محصولی جزئی است. اما با این حال، دنیای دیجیتال فرصت های جذابی را به کاربران ارائه می کند. در طول دو دهه گذشته، پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر، توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده اند. این پلتفرم ها به کاربران امکان می دهد بدون نیاز به ملاقات حضوری، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و علایق خود را به اشتراک بگذارند. کسب و کار های رسانه های اجتماعی نیز، اکوسیستم های بررگی از محصولات و خدمات را ایجاد کرده اند. از سوی دیگر، میل به متمایز شدن از جمعیت، کسب و کارهای رسانه های اجتماعی را وادار می کند تا در استراتژی خود تجدید نظر کنند. به طور همزمان، شرکت ها در نتیجه افزایش آگاهی از حریم خصوصی داده ها، بازاریابی تهاجمی و افزایش علاقه به مفاهیم نوآورانه مانند متاورس، رشد کاربران آهسته تری را مشاهده می کنند و متاورس بسط شبکه های اجتماعی خواهد بود.
از آنجایی که شبکه های اجتماعی مانند متا ( فیس بوک )، اینستاگرام و واتساپ، هم اکنون زیر مجموعه ای از متا محسوب می شوند، احتمالاً در آپدیت های بعدی و آینده ای نزدیک، ارتباط بین کاربران در این شبکه ها وارد متاورس خواهد شد. ارتباط بین اینستاگرام و متاورس گسترش خواهد یافت و تعاملات و ارتباطات به صورت سه بعدی و قابل لمس خواهد شد. هرچند نگرانی ها و مشکلاتی در رابطه با ادغام شبکه های اجتماعی و متاورس وجود دارد، که از جمله آن ها می توان به عدم امنیت و سو استفاده از اطلاعات شخصی کاربران اشاره کرد. کارشناسان فناوری برای جلوگیری از این مسئله اظهار کرده اند، که این مشکل را می توان با استفاده از بلاک چین حل کرد. بلاک چین ها می توانند امنیت شبکه های اجتماعی در متاورس را افزایش داده و باعث محبوبیت آن ها شوند.

ارتقای رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی در دهه گذشته مورد استقبال کاربران زیادی قرار گرفتند. فیس بوک (متا) و توییتر، بر مؤلفه اینترنت متکی هستند و انتقال به یک محیط مجازی سه بعدی مطمئنا باعث افزایش قابلیت ها و محبوبیت آنها خواهد شد. ترکیب ظرفیت ساخت مکان های مجازی در متاورس با قابلیت رسانه های اجتماعی برای ایجاد جهان های آنلاین مشترک، ترکیب قدرتمندی است که به ما امکان می دهد، با رسانه های اجتماعی به شیوه هایی تعامل کنیم که قبلاً آن ها را تجربه نکرده ایم. چشم انداز های جدید کسب و کار Metaverse، مطمئناً شانس های بسیار بیشتری را به همراه خواهد داشت، مانند اینکه چگونه رسانه های اجتماعی به توسعه چشم انداز های تجاری متعدد کمک کرده و باعث ایجاد نوع جدیدی از بازاریابی و تبلیغات در پلتفرم های خود شده است. متاورس به جای مشاهده همه چیز از طریق یک صفحه نمایش کوچک روی تلفن، تجربه ای کاملاً همه جانبه را برای تبلیغ و مصرف محصولات و خدمات از طریق استراتژی های بازاریابی و تبلیغات جدید مانند ویترین فروشگاه های مجازی، نمایش های انتخاب شده، و تعاملات قوی و خدمات مشتری ارائه می دهد. بدیهی است شبکه های اجتماعی و متاورس قابلیت های جدیدی را برای کاربران ارائه خواهند داد. رسانه های اجتماعی کنونی ممکن است به اوج خود رسیده باشند، و متاورس آن ها را ارتقا داده و قابلیت های جدیدی به آن ها اضافه کند. رسانه های اجتماعی و برنامه های آنلاین به وجود آمدند تا راحتی و سهولت دسترسی و ارتباطات را به کاربران ارائه دهند. شبکه های اجتماعی مختلفی مانند واتساپ، اینستاگرام(خرید فالوور اینستاگرام)، فیس بوک، توییتر(تبلیغ در توییتر) یا هر پلتفرم دیگری، مفهوم اتصال آنلاین را با سایر افراد در سطح جهان به اشتراک گذاشتند. متاورس با ارائه یک فضای مجازی برای تعاملات مهم، این اتصال را بهبود می بخشد. تصور کنید در اتاق خود نشسته اید، اما به جای تلفن یا تبلت، یک هدست واقعیت مجازی دارید. شما می توانید دوستان خود و پست های آنها را در متاورس به صورت سه بعدی مشاهده کنید و به طوری با آنها تعامل یا گفتگو کنید که گویی با شما در اتاق حضور دارند. فناوری های متاورس این امکان را برای شما فراهم خواهند کرد که محصولات و ارتباطات را در فضای مجازی و به صورت سه بعدی، مانند دنیای واقی تجربه کنید. متاورس رسانه های اجتماعی را در ابعاد کاملاً جدیدی راه اندازی خواهد کرد.

پلتفرم های شبکه اجتماعی چگونه با متاورس سازگار خواهند شد؟

شاید پیشبینی شده ترین پیشرفت رسانه های اجتماعی در متاورس، از Meta یا فیس بوک باشد. فیس بوک، همانطور که می دانیم، به فضایی ترکیبی برای معاشرت، خرید، یادگیری و موارد دیگر تبدیل خواهد شد. با ادغام متاورس و فیس بوک، کاربران می توانند به عنوان آواتار با یکدیگر ملاقات کنند، با هم فیلم تماشا کنند، بازی های ویدیویی انجام دهند و تجربیات مشابهی از زندگی واقعی در دنیای کاملا دیجیتال تکرار کنند. با این حال، این تنها یک جنبه از رویکرد چند وجهی متا است. ترکیب شبکه های اجتماعی و متاورس، کاربران را قادر می سازد تا فضاهای متاورس خود را ایجاد کنند و در آن ها به فعالیت و کسب درآمد بپردازند. توییتر نیز یکی دیگر از شبکه های اجتماعی محبوب است که اهداف متاورسی خود را تا به امروز فاش نکرده است. مدیرعامل سابق توییتر، جک دورسی، از مارک زاکربرگ انتقاد کرده و تصاحب اخیر ایلان ماسک نکات مهم تری را به همراه داشته است. اسنپ چت هم اکنون می تواند در زمینه ادغام با متاورس پیشرو باشد. در بیانیه اخیر، مدیر عامل اسنپ چت، ایوان اشپیگل، اصطلاح متاورس را در دفتر ممنوع کرد. این شرکت از متا فاصله گرفته است و همچنان به تکمیل محصولات AR و تجربیاتی که قبلاً به خوبی انجام می دهد، ادامه می دهد. اسنپ چت ممکن است ترجیح دهد از این ادغام اجتناب کند، اما AR بخشی ضروری از Metaverse است. پلتفرم اسنپ چت سال ها بر روی اضافه کردن واقعیت افزوده به اپلیکیشن وب۲ فعلی اش کار می کند و آن ها را در نوآوری های متاورس برتر از بازی قرار می دهد.
آخرین به روز رسانی شرکت اسنپ چت شامل یک ابر لنز جدید است که توسعه دهندگان می توانند تجربیات AR سفارشی ایجاد کنند. یکی دیگر از ویژگی های جدید اسنپ چت این است که، کاربران را قادر می سازد تا مکان های واقعیت افزوده مشابه را در زمان واقعی تجربه کنند. علاوه بر این، یک پهپاد شخصی جدید به نام Pixy، از کاربران فیلم برداری می کند. برای درک اینکه چگونه سازمان های جدید می توانند رسانه های اجتماعی را در متاورس تصاحب کنند، باید دیدگاه خود را تغییر دهید. همه رسانه های اجتماعی در رابطه با تعاملات و علایق کاربران است، در حالی که متاورس در مورد گیمیفیکیشن است. به همین منظور، بسیاری از پلتفرم هایی که به عنوان فضا های بازی در نظر گرفته می شوند، در طی مدت زمان کوتاهی به فضا های رسانه های اجتماعی تبدیل می شوند، که برترین آن ها شامل Roblox و Fortnite هستند. با این حال، پلتفرم های رسانه های اجتماعی اختصاصی در متاورس، در حال ظهور هستند که با پلتفرم ها و رسانه های اجتماعی قبلی متفاوت می باشند و از مزایای متاورس برای ایجاد موارد استفاده جدید و نوآورانه استفاده می کند. یکی از این پلتفرم ها Gravvity است. توانمند سازی کاربران، هدف اصلی این پلتفرم است. زیرا این اولین پلتفرم رسانه اجتماعی فوق واقع گرایانه است که وارد متاورس شده است. Gravvity علاوه بر اینکه کاربران را قادر میسازد تا فید اخبار خود را کنترل کنند، با انتشار توکن های رمزنگاری شده، به کاربران برای ماندن در پلتفرم پاداش می دهد.

آیا رسانه اجتماعی Metaverse طراحی شده است؟

شبکه های اجتماعی و متاورس
شبکه های اجتماعی و متاورس

متاورس طبق ماهیت خود یک پلتفرم اجتماعی است. اتصال متقابل سنگ بنای تجربیات متاورس تلقی می شود. در واقع، همه پلتفرم های پیشرو، مانند Decentraland و The Sandbox، پلتفرم های اجتماعی هستند. حتی شرکت های غیر مبتنی بر وب موجود، مانند JP Morgan، Wendy’s و Samsung ، دارای فضا های اجتماعی در متاورس هستند که اصول اساسی پلتفرم های رسانه های اجتماعی را منعکس میکند. دقیق ترین پیش بینی در این رابطه، این است که SocialFi در کنار سایر بخشهای DeFi وجود خواهد داشت، اما تا آینده ای نزدیک شبکه اجتماعی اختصاصی متاورس طراحی نخواهد شد.

 

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم، متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران تجربیات خود را به اشتراک می گذارند و در فضا های شبیه سازی شده، با یکدیگر تعامل دارند. شرکت ها با هدف جذب و تعامل با کاربران جوان، روی متاورس سرمایه گذاری می کنند. در سال های اخیر این سرمایه گذاری به سمت رسانه ها و شبکه های اجتماعی محبوب مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و واتساپ رفته است. ادغام متاورس با شبکه های اجتماعی، قابلیت ها و ویژگی های جدیدی را ارائه خواهد کرد که در آن کاربران می توانند به صورت سه بعدی و در دنیای دیجیتال با دوستان خود تعامل داشته باشند و تجربیات جدیدی را کسب کنند.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها