آموزش بهینه سازی محتوای سایت

آموزش بهینه سازی محتوا برای سایت
سئو

آموزش بهینه سازی محتوای سایت

بهینه سازی محتوای سایت از مهم ترین موارد برای داشتن یک وب سایت خوب و در نهایت بازدهی و فروش عالی می باشد. ممکن است شما فکر کنید، داشتن یک سایت زیبا، اصولی و سئو شده برای داشتن یک سایت ایده آل کافی است اما کاملا در اشتباه هستید. به زبان ساده می توان چنین گفت که این موتورهای جستجو هستند که موجب دیده شدن سایت شما به کاربران می شوند، پس بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو از عوامل بسیارمهم می باشند زیرا اگر آن ها محتوای شما را بپسندند، موجب نمایش بهتر آن نیز می شوند. قطعا می دانید که برای سئو و بهینه سازی محتوای سایت نیز باید نکات لازم آن را بدانید پس در این مقاله با نیلانت همراه باشید تا همه چیز در رابطه با آموزش بهینه سازی محتوای سایت را بیاموزید.

بهینه سازی محتوا چیست؟

محتوای مناسب، رشد سایت
محتوای مناسب، رشد سایت

بهینه سازی محتوا برای موتور های جستجو و یا همان سئو، متشکل است از فعالیت هایی است که در نهایت موجب دیده شدن سایت شما می شود. این فعالیت ها بسته به نوع سایت شما و خدمات و اهداف شما تغییرمی کنند ولی به طور کلی می توانند شامل تولید محتوای مناسب، تحقیق در رابطه با انتخاب کلمات کلیدی، لینک سازی و یا لینک دهی و خدمات تخصصی و فنی دیگر شوند. بهینه سازی محتوای وب سایت برای گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و چنانچه شما تمام اصول بهینه سازی محتوای سایت را انجام داده باشید، محتوای شما رتبه ی خوبی در موتور جستجوگر بزرگی مثل گوگل کسب خواهد کرد. گوگل آنقدر باهوش است که به راحتی محتوای شما را از تمامی جوانب بسنجد و رتبه ای که لایقش است به آن بدهد. در ادامه ی مقاله به شما می آموزیم که چگونه تمامی نکات برای نوشتن یک محتوا را رعایت کنید. اگر می خواهید به طور کامل و دقیق با سئو سایت آشنا شوید ابتدا مقاله ی نیلانت با موضوع چگونه سئو سایت را بهبود بخشیم را بخوانید سپس نکات این مقاله درباره ی سئو و بهینه سازی محتوای سایت را مطالعه و یادداشت کنید.

بهینه سازی محتوا برای موتور های جستجو

موتور های جستجو ابزاری هستند که سرنوشت محتوای شما را رقم می زنند. به طور کلی موتور جستجو بنا به جستجوی کاربران، محتوا را دسته بندی می کند و به نمایش می گذارد. هر کدام از انواع موتورهای جستجو از چند بخش اصلی تشکیل شده اند که عبارت هستند از: کتابخانه دیجیتالی از صفحات (Search Index) ، برنامه های کامپیوتری و هوش مصنوعی که وظیفه ی رتبه بندی مقالات را براساس نتایج بخش اول، دارند (Search Algorithms). بهتراست سعی کنید نحوه ی عملکرد موتور جستجو را درک کنید زیرا در پیدا کردن کلمات کلیدی کمک به سزایی به شما خواهد کرد. شما با یک سئو مناسب می توانید افزایش ترافیک ورودی به سایت خود را تجربه کنید و در نهایت به هدف خود که می تواند فروش محصول و یا جذب فالوور باشد دست یابید.

از بین تمامی فاکتور های سئو، مهم ترین و تاثیر گذار ترین بخش بر روی سئو سایت، محتوا می باشد.

سئو و آموزش بهینه سازی محتوای سایت

آموزش بهینه سازی محتوا برای سایت
آموزش بهینه سازی محتوا برای سایت

حال که با نحوه ی عملکرد موتورهای جستجو آشنا شدید بهتر می توانید اهمیت بهینه سازی محتوای سایت را درک کنید. در این بخش می خواهیم به توضیح و آموزش بهینه سازی محتوای سایت بپردازیم. عملکرد شما در این بخش می تواند بسیار مهم باشد، زیرا همان طور که گفته شد، رتبه بندی سایت شما توسط گوگل، تاثیری مستقیم بر روی هدف شما می گذارد. برای نوشتن یک محتوای بهینه بهتر است موارد زیر را به درستی انجام دهید.

– انتخاب کلمه های کلیدی
پس از انتخاب موضوع محتوای خود، اولین و مهم ترین کار برای بهینه سازی محتوای سایت، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. شما باید کلمات کلیدی را انتخاب کنید که هول موضوع شما باشد و کاربران آن ها را بسیار جستجو کرده باشند. در واقع کلمه ی کلیدی، کلمه ای است که کاربران آن را برای یافتن مقاله ی مورد نیاز خود در موتورهای جستجو سرچ می کند. اگر از زمان شروع محتوای خود کلمات کلیدی را انتخاب نکنید قطعا با شکست مواجه خواهید شد، زیرا نقشی اساسی در بهینه سازی محتوا برای موتور های جستجو دارند. چنانچه وب سایتتان به تازگی راه اندازی شده است، بهتر است از کلمات کلیدی بلندتر استفاده کنید زیرا این استراتژی کار را برای شما آسان تر می کند. البته که علاوه بر کلمات کلیدی، تعداد کلمات نیز در مقاله ی شما بسیار با اهمیت است، به این دلیل که هر چه مقاله ی شما کامل تر و یا حتی طولانی تر باشد، بیشتر مورد پسند موتورهای جستجو (مخصوصا گوگل) قرار می گیرد. البته توجه داشته باشید که محتوا اول باید برای مخاطب نوشته شود، بعد برای گوگل، لذا به منظور طولانی شدن محتوای خود، شاخ و برگ اضافه به محتوای خود ندهید. به طور کلی سعی کنید، کامل ترین پاسخ را به نیاز کاربران بدهید. به علت میلیارد ها وبلاگ و محتوایی که روزانه منتشر می شوند، قطعا اکنون محتوا های کوتاه 300 کلمه ای جایی در قلب گوگل ندارند. مثلا وقتی در رابطه با خرید گوشی سامسونگ، یک سایت مقاله ای 5000 کلمه ای نوشته است، قطعا گوگل به محتوای 300 کلمه ای در همین رابطه، اهمیت خاصی نمی دهد. لازم به ذکر است که برای یافتن کلمات کلیدی، ابزارهای زیادی موجود است که از جمله ی آن ها می توانیم به Google Keyword Planner و Google Trends اشاره کنیم. هم چنین این نکته را فراموش نکنید که بهتر است کلمات کلیدی خود را در بند اول محتوا بیاورید و از آن در عنوان مقاله و URL محتوا استفاده کنید.

– تولید محتوا
پس از انتخاب کلمات کلیدی مناسب باید یک محتوای استاندارد و روان (که به طور کامل به نیاز کاربر پاسخ بدهد) بنویسید.

– داشتن URL مناسب
داشتن یک URL مناسب از نظر گوگل و از نظر کاربر بسیار حائز اهمیت است. داشتن یک URL مناسب که به کلمات کلیدی اشاره دارد، موجب این می شود که گوگل سریع تر متوجه موضوع محتوا بشود و خود این مسئله موجب می شود تا بهینه سازی محتوای وب سایت برای گوگل سریع تر انجام گیرد. طبق داده های موجود، بهترین و بهینه ترین URL حاوی 3 تا 5 کلمه است و چنانچه طولش بیستر باشد از ارزش آن کاسته می شود. پیشنهاد ما به شما این است که از URL های پیچیده و بلند به شدت دوری کنید زیرا دقیقا مانند یک سم قوی، بر روی بهینه سازی محتوای سایت شما تاثیر دارند. طبق داده های گوگل، اگر دو محتوای کاملا یکسان وجود داشته باشند، گوگل محتوایی را نتخاب می کند که URL آن کوتاه تر است.

– عنوان صفحه
عنوان صفحه از عوامل مهم دیگر برای سئو و بهینه سازی سایت محسوب می شود که بهینه سازی آن نیز بسیار ساده است. فقط کافی است از کلمات کلیدی در آن استفاده کنید و در نظر داشته باشید که حداکثر طول آن 60 کارکتر است.

– تگ H1
تگ H1 ((Heading1 تیتر یک محتوای شما می باشد و برای بهینه سازی محتوا برای موتور های جستجو بهتر است تا از کلملات کلیدی اصلی و کلیدی خود، در آن استفاده کنید.

– تگ های H2 و H3
استفاده از تیتر های دو و سه نیز به اندازه ی تیتر یک اهمیت دارند. بهتر است در این تیترها نیز مانند مورد قبل از کلمات کلیدی استفاده کنید. بهتر است ویژگی آلت عکس هایی که از آن ها استفاده می کنید نیز برگرفته از تگ های H2 و H3 انتخابیتان باشد. در واقع این تگ ها برای سازمان دهی و ایجاد ساختار محتوا استفاده می شوند و توجه کنید که کلمه کلیدی نباید به شکل افراطی در آن ها به کار برود، بلکه استفاده از مترادف ها و یا کلماتی با ساختار مشابه با کلمات کلیدی، بسیار بهتر هستند.

– متا دیسکریپشن
استفاده درست و بهینه از متا دیسکریپشن به دلیل نرخ کلیک CTR اهمیت دارد. در واقع متا دیسکریپشن یک توضیح واضح از محتوا را ارئه می دهد و منجر به کلیک کاربران می شود. برای نوشتن یک متا دیسکریپشن بهینه بهتر است از کلمات کلیدی خود بهره بگیرید و به شکلی آن را بنویسید که منجر به ترغیب و کلیک کاربران شود. توجه داشته باشید که متا دیسکریپشن نمی تواند بیشتر از 160 کارکتر باشد.

– تصاویر و ویدئوها
استفاده از تصاویر و ویدئو ها کمک به سزایی در بهینه سازی محتوا خواهند داشت. البته در صورتی که از اصول پیروی کنند، در ابتدا باید نام گذاری مناسبی داشته باشند به این دلیل که به درک بهتر گوگل کمک می کنند. سپس استفاده از ویژگی Alt Text است که یک متن جایگزین محسوب می شود که به شما این پیشنهاد را دادیم که بهتر است از کلمات کلیدی در توصیفشان استفاده کنید. نکته ی بعدی کم کردن حجم و فشرده سای عکس ها است. وجود ویدئو ها و اینفوگرافیک ها موجب این می شوند که کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند و هم چنین این عکس ها و ویدئوها در قسمت عکس و ویدئوی سرچ گوگل نیز نمایش داده می شوند و موجب افزایش ترافیک و نرخ کلیک سایتتان می شوند.

– لینک های داخلی و خارجی
دادن لینک های مختلف به صفحات دیگر سایتتان، در هر محتوا ضروری است. به طور کلی لینک سازی داخلی موجب هدایت کاربران و موتورهای جستجو به سایر محتواها و بخش های سایت می شود و به این ترتیب اعتبار محتوا ها به یکدیگر انتقال می یابند. در رابطه با لینک های خارجی نیز باید به شما بگویم که این کار را انجام دهید و از آن نترسید! لینک های خارجی موجب ورود کاربران به سایت شما می شود و به موتور های جستجو نیز کمک می کند تا به واسطه ی ارتباط ایجاد شده بین دو محتوا، درک بهتری از آنها داشته باشند. نا گفته نماند که این لینک ها یکی از مهم ترین عوامل در کسب رتبه گوگل به شمار می روند.

– سرعت سایت
سرعت سایت از عومل مهم در بهینه سازی محتوا به شمار می رود. البته که بیشتر این موضوع مربوط به مسال فنی سایت می شود ولی تصاویر و ویدئو ها نیز تاثیر به سزایی در آن دارند. همانطور که گفته شد قبل از آپلود کردن باید آن ها را بهینه سازی کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از نیلانت به طور کامل فاکتور های بهینه سازی محتوای سایت را توضیح دادیم. این نکته را فراموش نکنید که یک محتوای بهینه همواره باید به روز باشد پس حتی اگر محتوای شما بهترین رتبه را در گوگل کسب کرد، از آن غافل نشوید و مدام آن را به روز رسانی کنید زیرا کاربران نیز به خواندن محتوای به روز علاقه ی بیشتری دارند. بهتر است برای عملکرد بهترتان مقاله ی ما با عنوان تولید محتوای تخصصی برای سایت را مطالعه کنید. تمامی موارد ذکر شده را به طور مستمر تکرار کنید تا تاثیر آن را در پیشرفت محتواهایتان مشاهده کنید.
نیلانت ارائه دهنده ی خدمات آموزشی، پنل خدمات شبکه اجتماعی و…. می باشد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها